Ekonomi

Bakanın ‘nafaka’ açıklamasına CHP’den tepki: Yoksulluk nafakası istenemez

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, erkeklerin boşandıkları eşlerine ‘süresiz’ ödediği nafaka uygulamasını ‘kabul edilemez’ bulmuş ve yeni düzenlemenin sinyalini vermişti.

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Nazlıaka, Göktaş’a 6284 sayılı kanunu ve süresiz nafakayı hatırlattı.

Nazlıaka, Göktaş’ın bu yasa hakkında yanlış düşündüğünü savunarak, “kırmızı çizgimiz” olarak nitelendirdiği 6284 sayılı yasanın kadına yönelik şiddeti önlemede önemli bir yasa olduğunu belirtti.

‘Kanun ‘kurbanın kadını esastır’ diyor

Nazlıaka, yasayla ilgili “Kadınların beyanı esastır” ifadesi etrafında kara propaganda yapıldığını söyledi. Kadının vazgeçilmez olduğu söylenir. Yani mağdur bir erkek de olabilir.” dedi.

Kadınlar ne kadar nafaka alıyor?

Nafaka konusunda TÜİK verilerini hatırlatan Nazlıaka, 2 bin liranın üzerinde kadınların sadece yüzde 2’sinin, 500 liranın altında ise yüzde 66’sının nafaka aldığına dikkat çekti.

Nazlıaka, hükmedilen nafakanın yüzde 50,7’sinin ödenmediğine işaret ederek, nafaka sayısının az olması nedeniyle çoğu zaman hak aramanın yapılmadığını söyledi. Nazlıaka, “Çok konuşulan yoksulluk nafakasının resmi bu. ‘Bir gün evli kalır, ömür boyu nafaka alır’ yalanı… TÜİK bile ‘Bu kadar’ gibi bir veriyi dikkatinize sunuyor. Yalan’.” değerlendirmesini yaptı.

100 çiftten ikisi bir yıldan önce boşanıyor

2020 yılı verilerine göre bir yıl ve daha az evli olanların oranının sadece yüzde 2,2 olduğuna dikkat çeken Nazlıaka, şöyle konuştu:

“Mevcut durum bu kadar netken Bakan Göktaş kadın nafakasına göz dikemez. ‘Kadın yoksulluğunu nasıl ortadan kaldırırım’ diye düşünmek yerine bu sözleri kullanamaz. Sizleri erkeklere değil, zavallı kadınlara empati kurmaya davet ediyoruz. AKP hükümetine de sesleniyoruz, yasalara dokunmayın, uygulayın. Kadın haklarını gasp etmenize asla izin vermeyeceğiz. Kadınların kazanılmış haklarına daha fazla göz dikmeyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu