Ekonomi

Bankalarda likidite fazlası devam ediyor

Bankacılık sektöründe para politikası faaliyeti açısından riskli görülen likidite fazlası bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 31 Ekim itibarıyla net fonlama eksi 228,6 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu durum sistemde likidite fazlasının devam ettiğini gösterdi. Kaydedilen likidite fazlası Eylül ayının sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan, TCMB yanlı TL-YP swap piyasasında 31 Ekim’de gerçekleşen işlemlerin ardından döviz swap stoku 55 milyar dolara ulaştı. TL’ye karşı altın swap piyasasında aynı gün gerçekleşen işlemlerin ardından swap stoku 3,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

31 Ekim’de döviz depo stoku 290 milyon dolardı. Gün sonunda toplam swap pozisyonu döviz mevduatı dahil 58,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, gelen bilgilere göre haftanın ilk iki gününde swap stokunun 219 milyon dolar azaldığının, döviz depo stokunun ise değişmediğinin anlaşıldığını söyledi.

Bürümcekçi, döviz depo işlemlerinin bilanço içi yükümlülük olarak takip edildiğini, bu nedenle depo sürecine giriş/çıkış tutarı kadar net rezervde azalma veya artış olduğunu hatırlattı. Bürümcekçi, swap ve döviz mevduatı toplamındaki değişimin brüt rezervleri etkilediğini belirtti.

adaklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu