Haber

Kasaplar Federasyonu Başkanı Açıkladı: Küçükbaş 7 bin TL’den, büyükbaş 84 bin TL’den başlayan fiyatlarla

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Asistan, küçükbaş hayvanların 7 bin TL’den, büyükbaş hayvanların ise 84 bin TL’den başlayacağını söyledi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türkiye’de küçükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı ve fiyatları merak konusu oldu. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda yaklaşık 1 milyon büyükbaş ve 22 milyon küçükbaş hayvan satıldı.

2023 yılında kurbanlık hayvanlarda koyun ve sığır oranını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu belirtti.

Türkiye’de 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan bulunduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkat çekti.

Fiyatların normal olduğunu belirten Lider Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık canlı ağırlık fiyatının 140-160 TL’nin ortasında olduğunu söyledi. Asistan, “Fiyatlar geçen seneye göre biraz yüksek. Yem ve canlı hayvan maliyetleri nedeniyle fiyatlar arttı, ancak bu alışılmadık bir durum değil. Geçen yıl ette artış olmadı. Sadece yüzde 100 artış var. Pazarda canlı koyun ve keçi 140-160 TL, sığır 150-160 TL arasında değişiyor” dedi.

Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra cebinden kurbanlık alması gereken minimum kişi sayısını açıkladı. Yakın bir gelecekte kurban pazarlarının kurulmaya başlayacağını belirten Yarım, “Koç almaya kalksanız en kötü şartlarda 7-8 bin TL oluyor, yılın ortasında büyükbaş hayvanın hisse fiyatı değişiyor. Baz olarak 12-15 bin TL. Kurbanlık kurbanların 7 hisse olduğu düşünülürse bu yıl bir büyükbaş kurbanlık kurban bedeli en az 84 bin TL olacak” dedi.

Et fiyatlarının piyasa koşullarına göre normal olduğunu ve Kurban Bayramı öncesi yapılan spekülasyonlara vatandaşların inanmaması gerektiğini kaydeden Osman Yardımcı, aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Avrupa’da aile şirketlerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu sistemin devlet tarafından en hızlı şekilde desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

adaklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu