Yaşam

Ünlü modacı Nail Yurdakul hayatını kaybetti

Birçok ünlünün terzisi olan modacı Nail Yurdakul, Muğla’da tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında hayatını kaybetti.

Emeklilik yıllarını Köyceğiz’de geçiren ve bir süre önce Fethiye Huzurevi’ne yerleşen Yurdakul, organ yetmezliği nedeniyle Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ardından Milas’ta özel bir hastaneye sevk edilen Yurdakul, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yurdakul’un cenazesi, öğleden sonra kılınacak cenaze namazının ardından Köyceğiz’de toprağa verilecek.

Nail Yurdakul

Askerden döndükten sonra 1951 yılında İstanbul’da terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Yurdakul, Olgunlaşma Enstitüsü’nde terzi öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara’ya döndü. İlk işyerini burada açan Yurdakul, kısa sürede devlet adamlarının ve ünlü sanatçıların terzisi oldu.

Yurdakul, İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Suat Hayri Ürgüplü ve eşlerine kıyafet dikti.

İlk kez Boğaziçi Köprüsü’nde, köyde ve sinemada defileler düzenleyen Yurdakul, Türkiye’nin ilk model okulunu ve kadın futbol takımını kurdu.

“Modanın kralı” olarak anılan

Madrid’de düzenlenen dokuma fuarında birincilik ödülü kazanan Yurdakul, İspanya, Fransa, İsviçre ve Almanya’da şubeler açarak “Modanın Kralı” olarak anılmaya başlandı.

Yurdakul, 1965 yılında Milli Mücadele döneminde giydiği kıyafetten etkilenerek Atatürk’ün bir giysisini yeniden modernize ederek dikti. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü bu kıyafeti çok beğendi ve “Milli Mücadele Haçı” adını verdi. Yurdakul, Türkiye’deki ilk Atatürk giyim defilesini de yaptı. “Milli Mücadele Haçı” şu anda Tunus’ta bir müzede sergileniyor.

Birçok ünlü isme kıyafet tasarlayan Yurdakul, ilk kurşun geçirmez yeleğini 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için dikti.

haberdidim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu