Yaşam

Yeni Vergi İçin Tebrikler: AirBnb Gibi Günlük Kiralama Yapanların Vergi ve Belge Alması Zorunlu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yılın ilk yarısı turizm durumunun değerlendirildiği “2023 Değerlendirme Toplantısı”nın ardından açıklamalarda bulundu. Ersoy, yaptığı açıklamada pek çok konuya değindi. onlardan biri Airbnb ve bu şekil kiralamauygulamalardı .

Son yıllarda özellikle yaz aylarında giderek popüler hale gelmektedir. günlük ev kiralamaBununla ilgili bakanlığın bir çalışması olduğunu belirtti.

Günübirlik kiralanan konutlara bir sertifika kuralı gelecek ve kiracılar sistemli bir şekilde kalan kişilere bildirimde bulunmak zorunda kalacak.

Ersoy, mevzuatta değişiklik yaparak günlük kiralanan konutlara sertifika verdi. sertifika gereksinimi olacağını duyurdu. Bu konutları kiralayanlar bakanlıktan belge almak zorunda kalacak ve kalan kişilerin sistematik olarak raporlanması istenecektir.açıklamaların arasında da yer aldı.

Ayrıca beyannameye göre kiraya verenlerin günlük kiralamalardan elde ettikleri gelire ilişkin beyanları bulunuyor. Ayrıca vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bu vergi Hazine ve Maliye Bakanlığına yatırılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanı rekabet eşitliğinin bu şekilde sağlanacağını belirtiyor. Günlük kiralamalara karşı olmadıklarını, diğer ülkeler gibi bir yaklaşım benimsediklerini ve bunun belgeli ve mevzuata uygun yapılmasını istediklerini ekliyor.

Yeni çalışmanın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir bilgi bulunmasa da Ersoy, şöyle konuştu: Bu yılın sonundauygulamaya söz verdi.

elmalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu